2013.11.26.
12:55

Írta: Új OTSZ

Kinek kötelező és mit kell tartalmaznia a tűzvédelmi szabályzatnak? Kérdések és (érthető) válaszok

Egy tűzvédelemben nem jártas személy számára nem sokat mond a jogszabályban leírt" tűzveszélyességi osztály, tűzszakasz, A-C osztályba sorolt, kiürítés" kifejezések. A jogszabályok csak a szakmabelieknek fogalmaz egyértelműen, ezért összefoglaltam, hogy miről is szól a tűzvédelmi szabályzat és mit kell tartalmazni. A nem ismerete azonban nem mentesít, ezt sose feledjük!

 

Mi az a Tűzvédelmi Szabályzat és mit kell tartalmaznia?

A Szabályzat (TVSZ) egy olyan dokumentum, mely tartalmazza a tűzvédelmi feladatokat is ellátó személyek feladatait és kötelezettségeit, a létesítményt érintő tűzvédelmi besorolásokat, a cég tevékenységére vonatkozó tűzvédelmi használati valamint a munkavállalóknak a tűzjelzéssel, tűzoltással, műszaki mentéssel kapcsolatos feladatait. Ennél a jogszabály összetettebben fogalmaz és részletesebben, de ha három szóban kívánunk válaszolni, akkor "mindent, ami tűzvédelem".

30/1996. (XII. 6.) BM rendelet a tűzvédelmi szabályzat készítéséről

3. § A Szabályzatnak tartalmaznia kell:

a) a tűzvédelmi feladatokat is ellátó személyek feladatait és kötelezettségeit;

b) a tűzvédelmi szervezet feladatára, felépítésére, működési és irányítási rendjére, valamint a finanszírozására vonatkozó szabályokat;

c) a létesítmény (létesítmények), építmények, tűzszakaszok, illetőleg a helyiségek, szabadterek, veszélyességi övezetek tűzveszélyességi osztályba sorolását és az azokra vonatkozó eseti tűzvédelmi használati szabályokat, előírásokat;

d) a tevékenységre vonatkozó tűzvédelmi használati szabályokat, előírásokat;

e) az alkalomszerű tűzveszélyes tevékenység végzéséhez szükséges írásbeli feltételek meghatározására, illetve előzetes egyeztetésére jogosult személyek felsorolását;

f) a tűzvédelmi oktatással kapcsolatos feladatokat és a munkavállalókra vonatkozó tűzvédelmi képesítési követelményeket;

g) a munkavállalóknak a tűzjelzéssel, tűzoltással, műszaki mentéssel kapcsolatos feladatait;

Kiknek kötelező Tűzvédelmi Szabályzatot készíteni/készíttetni?

Ha a munkavégzésben részt vevő családtagokkal együtt ötnél több munkavállalót foglalkoztatnak, vagy ha ötvennél több személy befogadására alkalmas létesítményt működtetnek, illetve a fokozottan tűz- és robbanásveszélyes besorolás esetén és kereskedelmi szálláshelyeken tűzvédelmi szabályzatot kell készíteniük.

 

Miket és miért kell tűzvédelmi osztályba sorolni?

A tűzveszélyességi osztályokat azért alkották meg, hogy meg lehessen határozni, hogy egy anyag, helyiség létesítmény, stb mennyire jelent tűzvédelmi kockázatot. A felhasznált anyagok esetén könnyű dolgunk van, ezek besorolását minden termékhez mellékelt biztonsági adatlapon megtaláljuk. A létesítményt és azok részeinek (tűzszakasz, helyiség, stb...) besorolását mindig bízzuk szakemberre.

Mit kell tartalmazni még a Szabályzatnak? 

Egyes esetekben a jogszabály előírja, hogy Tűzriadó tervet és kiürítés számítást is mellékelni kell.

Tűzriadó tervet kell készíteni a  „A”-„C” tűzveszélyességi osztályba tartozó létesítményre, a művelődési, oktatási, kulturális, sport, egészségügyi és szociális építményrészre, építményre, létesítményekre, azokra a létesítményekre, amelyekben egy tűzszakaszon belül több, mint 300 fő tartózkodhat és a kereskedelmi szálláshelyre. Fontos, hogy tűzriadó terv szükséges az olyan időszakos vagy állandó jelleggel üzemelő zenés szórakozóhelyekre, ahol egy időben 50 főnél több személy tartózkodhat.

Mikor van szükség Kiürítés számításra?

A Kiürítés számítás minden esetben fontos, hiszen ennek segítségével tudjuk meghatározni, hogy a folytatott tevékenység esetén és használat során mekkora a maximális befogadó képesség. Ez azért szükséges, mert minden esetben maximálisan csak annyi személy tartózkodhat az adott helyen, amennyi biztonsággal el tudja hagyni a helységet, tűzszakasz, létesítményt stb, ahol tűz keletkezett.

Mi történik, ha nincs Tűzvédelmi Szabályzat és Ön kötelezett rá?

Az első válasz erre mindig az, hogy a Katasztrófavédelem tűzvédelmi bírságot fog kiszabni. A bírság hangoztatása mindig nagyon elrettentő, de még fontosabb, hogy Szabályzat nélkül a munkavállalók és környezetünk veszélynek van kitéve, mivel semmi sem garantálja, hogy ne követeljen emberéletet egy esetleges tűzeset.

Utolsó sorban van még egy érdekesség, mellyel a pénzügyi és gazdasági vezetőket is rá lehet döbbenteni ennek fontosságára. Amennyiben egy tűz esetén kiderül, hogy nem volt TVSZ készítve, azt nem oktatták le a munkavállalóknak, a biztosító elállhat a biztosítási összeg kifizetésétől arra hivatkozva, hogy nem gondoskodott a tulajdonos a "a jogszabályokban meghatározott tűzvédelmi követelmények megtartásáról, valamint a tevékenységi körükkel kapcsolatos veszélyhelyzetek megelőzésének és elhárításának feltételeiről."

Honnan tudhatja, hogy a jelenlegi Szabályzata aktualizálva van az érvényes jogszabályok szerint?

Vegye elő szabályzatát és ha a  28/2011. (IX. 6.) BM rendelet - az Országos Tűzvédelmi Szabályzatról hivatkozást találja benne, akkor jó eséllyel a jogszabályoknak megfelel a szabályzata. Természetesen csak abban az esetben, ha azt szakember készítette. A jogszabályok számának és dátumaik átírása nem elegendő.

Ha nem tudja eldönteni, küldje el részünkre és mi díjmentesen átellenőrizzük és tájékoztatjuk megfelel-e. A helyszín bejárása nélkül csak informatív jellegű véleményt tudunk adni. 

Ide küldheti el: kapcsolat@ujotsz.hu

 

Szólj hozzá!

Címkék: jogszabály otsz tűzveszélyességi osztály tűzvédelmi bírság tűzvédelmi szabályzat

A bejegyzés trackback címe:

https://ujotsz.blog.hu/api/trackback/id/tr425889738

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása