2013.11.12.
23:01

Írta: Új OTSZ

Mit tudunk eddig?

Eddig számos információ látott napvilágot az új OTSZ-ről. Kicsit mindenki meghökkent, hogy inkább irányelveket fog tartalmaz, mert eddig "giga rendeletként" híresült el a 28/2011. (IX. 6.) BM rendelet (OTSZ) .  Egy ilyen rendelet legyen is részletes és mindenre kiterjedő, sajnos a magyarországi példák azt mutatják, hogy a csak irányelvek kevesek, azt mindig rugalmasan kezelik. De ne fessük az ördögöt a falra.

Lássuk az egyik lényeges különbséget:

- Valóban eltűnik a tűzveszélyességi osztály?

NEM! TŰZVESZÉLYESSÉGI ÉS KOCKÁZATI OSZTÁLYBA SOROLÁS veszi át a helyét. De mit is jelent ez? Az új szabályozás szerint tűzveszélyességi osztályba csak anyagokat fogunk sorolni, az alapján, hogy milyen a  tűz, robbanás vagy hőhatás esetén fellépő viselkedése.

A korábbi A,B,C,D,E osztályok helyett összesen három besorolás lesz az anyagokra:

- (1) Robbanásveszélyes osztály

- (2) Tűzveszélyes osztály

- (3) Nem tűzveszélyes osztályba

Hurrá! Ez szerencsére még a laikusoknak is egyértelmű, míg a korábbi "D - Mérsékelten tűzveszélyes" eléggé ellentmondásos volt és az A és B osztály esetén is a legtöbb szabályozás úgy kezdődött, hogy "A és B tűzveszélyességi osztály esetén...".

- Miket sorolunk majd KOCKÁZATI OSZTÁLYBA? 

Az épületet, önálló épületrészt alkotó kockázati egységeket, azok kockázati osztályait és azt követően az épület, önálló épületrész mértékadó kockázati osztályát és speciális építmény esetén annak kockázati osztályát. Itt fontos kitérni arra mi is a kockázati egység.

Kockázati egység: az építmény vagy annak körülhatárolt része, amelyen belül a kockázati osztályt meghatározó körülményeket a tervezés során azonos mértékben és módon veszik figyelembe.

Egyértelmű ugye? :) Nézzük a folyamatot és máris egyértelműbb lesz.

Tehát mindig kockázatot kell meghatároznunk. Első lépésben az épület, épületrészek kockázati egységeit kell meghatároznunk és azok kockázati osztályát. Ez ahhoz szükséges, hogy a tűzvédelmi követelményeket befolyásoló tényezők meghatározásra kerüljenek. Lényeges különbség, hogy a besorolásnál lakó és közösségi alaprendeltetésű kockázati egység esetén az osztálya megegyezik a megállapított kockázatok közül a legszigorúbb kockázattal. Ehhez hasonlóan az épület, az önálló épületrész és a speciális építmény mértékadó kockázati osztálya megegyezik az abban lévő kockázati egységek kockázati osztályai közül a legszigorúbb kockázati osztállyal.

Akkor lássuk mi váltja fel az A, B, C, D, E tűzveszélyességi osztályokat.

Nagyon alacsony kockázati, NAK osztály
Alacsony kockázati, AK osztály
Közepes kockázati, KK osztály
Magas kockázati, MK osztály

Természetesen erről a témáról hamarosan részletesebb információval is szolgálunk és egy példa besoroláson is be fogjuk mutatni miként működik a gyakorlatban.

Levelét ide várjuk: kapcsolat@ujotsz.hu

Jogszabály státusza: tervezet

1 komment

Címkék: kockázati besorolás kockázati egység kockázati osztály tűzveszélyességi osztály

A bejegyzés trackback címe:

https://ujotsz.blog.hu/api/trackback/id/tr535889734

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Csicsely János 2013.11.19. 15:48:49

Tizennégy éve foglalkozok tűzmegelőzéssel, megértem néhány OTSZ-t. Kíváncsi vagyok a következő "legjobbra" mennyire gyakorlatias.
süti beállítások módosítása